Psycholog z problemami psychicznymi – czy psycholog sam może być chory psychicznie?

Udostępnij ten post

Czy osoba chora psychicznie może być psychologiem? Czy można iść na psychologię, będąc chorym? Czy psycholog sam może chodzić na terapię? Wiele osób trapi to, czy będąc chorym psychicznie, można spełniać się w wymarzonej profesji – byciu psychologiem. W tym artykule podpowiem Ci, czy to możliwe zgodnie z prawem i czy to etycznie w porządku, by psycholog sam miał trudności czy chorował oraz leczył się na terapii czy u psychiatry. Zapraszam i tych, których to ciekawi, i studentów psychologii oraz tych, którym marzy się taki zawód.

Powszechny jest mit, że na psychologię jako kierunek to idą ci, co sami mają problemy – trudno się z tym zgodzić, bo tak samo ludzie z problemami idą na medycynę, językoznawstwo czy informatykę, czy jakikolwiek inny kierunek. W XXI wieku masa osób choruje i trudno byłoby, by żaden z psychologów sam nie doświadczał trudności – tym bardziej że one mogą pojawić się na długo po zakończeniu edukacji.

Czy psycholog może być chory psychicznie – aspekty prawne

Ustawa o zawodzie psychologa, która jest, choć de facto jest martwa, NIE zabrania pracy osobom, które same chorują, które same są czyimiś pacjentami (terapeuty, psychologa czy psychiatry). Tak naprawdę na tym mogłabym zakończyć. Choroba psychiczna nie czyni psychologa niezdolnym do pracy zgodnie z prawem – pomyśl o tym tak, że każdy mężczyzna może zostać księdzem, nawet jeśli grzeszy. A grzeszy każdy. Tak samo każdy ma swoje trudności i każdy może zachorować. Więc zgodnie z prawem, droga wolna. A jak to wygląda pod względem etycznym, czy osoba chorująca powinna pracować jako psycholog czy psychoterapeuta?

Czy psycholog sam może mieć problemy psychiczne – aspekty etyczne

Specjalnie dałam w tytule „problemy psychiczne”, bo w wyszukiwarce Google jest ponad 2 miliony rekordów na to hasło, czyli ludzie pytają. A przecież problemy psychiczne ma każdy, mniejsze lub większe. Co do chorób – a czy onkolog może mieć raka, jeśli chce leczyć nowotwory u swoich pacjentów? Tak! Tak samo psycholog sam może cierpieć na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową czy co tam jeszcze. Sytuacja trochę bardziej skomplikowana jest z zaburzeniami osobowości niż afektywnymi (nastroju). Mówi się, i słusznie, że chorując, można pracować w zawodzie pod warunkiem, że przepracowało lub chociaż przepracowuje się swoje problemy. To ważne dla etyki zawodu – pracować nad sobą nie tylko pod superwizją, ale i terapią własną (o której zaraz), by nie przenosić na pacjenta czy klienta swoich problemów. Czy jeśli choruję psychicznie, mogę studiować psychologię? Tak, o ile pracujesz nad sobą w terapii i dbasz o siebie. Czy mój psycholog może być chory psychicznie? Tak, bo też jest tylko człowiekiem. Ma więcej zasobów do obrony, ale wciąż, choroba nie wybiera. Ważne, żeby pracował nad sobą i dbał o siebie.

Ważne, by dbać o siebie. W ratownictwie medycznym mówi się, że dobry ratownik to żywy ratownik – przenieśmy to sobie na nasz psychologiczny grunt. Dobry psycholog to psycholog, który na pierwszym miejscu stawia siebie i o siebie dba, by móc zadbać o pacjenta/klienta.

Czy psycholog sam może chodzić na terapię

Może, a nawet powinien! Tak jak każdy ksiądz ma swoje spowiednika, tak każdy psycholog, przynajmniej na pewnym etapie życia, powinien mieć swojego terapeutę, który pomoże mu w pracy nad sobą. W przypadku psychologów – jest to zalecane, ale to własna decyzja. W przypadku psychoterapeutów – warunkiem ukończenia większości szkół psychoterapii jest odbycie terapii własnej w pewnym wymiarze godzin minimum. Powtórzę to: każdy może mieć problemy, ale chodzi o to, by je rozwiązywać – dla dobra swojego i pacjentów, na których nieświadomie możemy je przenosić. Umysł i „serce” to skomplikowane narządy i niestety, ale w momencie kiedy nasza „Dusza” jest naszym narzędziem pracy, to o to narzędzie trzeba bardzo dbać. W każdej chwili może się z nim coś stać – a wtedy, dając przykład, powinno się udać do terapeuty, a nie zostawać samemu sobie.

Podsumowując: czy psycholog może być chory psychicznie? Czy mogę studiować psychologię, jak jestem chory psychicznie? Czy psycholog sam może chodzić na terapię? Czy psycholog może chodzić do psychologa? Tak, tak i jeszcze raz tak! Korzystanie z usług wsparciowych jest rozwojowe i jest przejawem osiędbania – a dbać o siebie powinien i nasz pacjent/klient, jakiegokolwiek zawodu by nie wykonywał, i sam psycholog, będąc wzorem do naśladowania.

Zapisz się do mojego newslettera

Może cię też zainteresować